Komunikat.

Pl. Niepodległości 1, 22-103 Chełm
tel./fax (82) 563 24 45, 563 25 85
www.piorin.gov.pl/lublin, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
z dnia 17.09.2014 r
O ZWALCZANIU ŚLIMAKÓW W UPRAWACH WARZYW
ORAZ W OGRODACH DZIAŁKOWYCH I PRZYDOMOWYCH
W wielu rejonach obserwuje się żerowanie ślimaków na polach uprawnych, na plantacjach warzyw oraz na warzywach i roślinach ozdobnych w ogrodach działkowych i przydomowych.
Podstawowymi zabiegami ograniczającymi liczebność ślimaków są:
- osuszanie zbyt wilgotnych pól
- likwidacja siedlisk poprzez usuwanie zbędnej roślinności oraz kompostów, a także stert drewna i kamieni z bezpośredniego sąsiedztwa pól (działek),
- Usuwanie z pól (działek) chwastów i wywożenie ich poza obręb bezpośredniego sąsiedztwa,
- prawidłowe zabiegi agrotechniczne : wykonywanie podorywek, orki siewnej, wielokrotne bronowanie pól podczas słonecznej pogody, wczesny i głęboki siew, niszczenie niepożądanej roślinności na plantacjach
Tam gdzie istnieje duże zagrożenie upraw ze strony ślimaków, można je zwalczać stosując zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie – instrukcji stosowania jeden z preparatów:
AROMOL 1,62 RB
FERRAMOL GR
GLANZIT 06 GB
MONDIC NA ŚLIMAKI 06 GB
PEŁZAKOL GR
SNACOL 05 GB
Środki stosować rzutowo na całej plantacji, pasmowo wokół plantacji lub tylko w miejscach liczniejszego występowania ślimaków. Zabieg wykonywać po południu lub wieczorem, najlepiej przed ciepłą i wilgotną nocą i słonecznym dniem.
Kierownik Delegatury
w.z. Stanisław Nazar